Yki Nummi, taklampa, modell 71-126, Stockmann Orno 1900-talets mitt.
Mässingsplätterad metall, kupan i frostat glas. Bär tillverkarens stämpel. Total höjd 30 cm, diameter 30 cm.
Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott. Senare upphängningsring. Ej funktionstestad.