Antonio Ferretti, bokskåp, "Algeri", Milano, Italien, tidigt 1950-tal.
Bok och glas. Inrett med tre hyllplan bakom glasdörrar, hylldjup 34 cm. Bredd 109,5 cm, djup 42 cm, höjd 175 cm. Bär tillverkarens plakett och etikett.
Tillverkarens originalbroschyr medföljer. Nyckel finns.
Torrsprickor i bakstyckets nederdel. Slitage.