Ilmari Tapiovaara, matgrupp 5 delar, Laukaan Puu 1959.
Beställningsarbete. Vändbar bordsskiva med ram i teak, stolar med svart läderklädsel. Borders längd 150 cm. Bredd 83 cm. Höjd 73 cm. Stol, bredd 46 cm. Sitthöjd 44 cm. Total höjd 78 cm.
Renoverad. Senare klädsel. Helhetsintrycket är gott. Slitage på bordsytans ljusa yta.
Professor Niilo Mäki beställde matgrupp av konstnären Ilmari Tapiovaara år 1959 för sitt nya hem i Jyväskylä.
Ilmari Tapiovaara var en finländsk inredningsarkitekt och formgivare. Han studerade vid Konstindustriella läroverket samt praktiserade vid Le Corbusiers ateljé. Tapiovaara undervisade i inredningskonst vid Tekniska högskolan, Konstindustriella läroverket och Konstindustriella högskolan samt i USA. Han har skapat möbler och inredningar med modernistiskt och funktionellt uttryck i böjträ och formpressad fanér. Den uppdaterade versionen av pinnstolen kallad ”Madmoiselle” är idag en klassiker.
Läs mer