Matti Martikka, stol, 1900-talets senare hälft.
Signerad MM. Furu. Handsnidad. Roterande. Bredd 52 cm. Sitthöjd ca 47 cm. Total höjd 67 cm.
Åldersrelaterat slitage. Tillverkningsrelaterade märken.
Ur konstnärens egen samling.
Stolen illustrerades i tidningen Etelä-Suomen Sanomat 11 januari 1992.
Matti Martikka från södra Karelen var en lokalt känd snickare. Hans snickarhobby började med små vardagsföremål gjorda för hemmabruk, men så småningom dominerades inredningen i hemmet av allt större träföremål. Martikka snidade stolar från trädstammar och tillverkade stora stockbord. Han sålde aldrig sina möbler, utan sparade dem för sitt hemmuseum i Joutseno. Martikka-möblerna som nu säljs kommer från samlingarna på det nyligen stängda Martikka-museet.