Carl Gustaf Hiort af Ornäs, soffa, "Studio", Hiort Tuote, Puunveisto Oy - Träsnideri Ab 1900-talets mitt.
Trästomme med flätade läderband. Plymåer med beige tygklädsel. Bär tillverkares stämpel. Längd 180 cm. Sitthöjd ca 40 cm. Total höjd 80 cm.
Åldersrelaterat slitage. Senare klädsel.