Carl Gustaf Hiort af Ornäs, fåtöljer, ett par, "Korsika", Puunveisto Oy- Träsnideri Ab, 1900-talets mitt.
Ek stomme med fast klädsel. Bär tillverkarens stämpel. Bredd 57 cm. Sitthöjd 43 cm. Total höjd 80 cm.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Senare klädsel. Förstärkningar.