Alfred William Finch, serveringsskål med lock, Iris, kring år 1900.
Blå- och vitglaserad rödlera, invändigt gultonad. Signerad A.W.F. IRIS Finland. Bär även La Maison Moderne-stämpel. Diameter 20 cm, höjd 15 cm.
Enstaka smärre nagg i lockets glasyr och ett under ena hänkeln.