Bord med förgyllda mässingslister och inlägg i olika träslag. Låda i sargen, nedåt avsmalnande och kopplade ben med central kotte, mässingsavslut. Bredd 90,5 cm, djup 46 cm, höjd 79 cm.
Smärre slitage. Smärre fanerskador, smärre märken i bordsskivan.