Fanerat och dekorerat med olika träslag. Bakom rullklaffen fack- och hyllinredning. Tre draglådor med nyckelskyltar i ben.
Bredd 130 cm, djup 78 cm, bordsskivans höjd 73,5 cm, totalhöjd 113 cm. Nyckel finns.
Benen förlängda och förstärkta. Lagningar. Rullklaffen fungerar ej. Senare skruvar och delvis senare dragknoppar. Åldersrelaterat slitage.