Fast, stoppad sits och rygg. Armlänens skurna dekor med förgyllda svanhuvuden och grönlackerade vingar. Frambenen med förgyllda tassar. Sitthöjd ca 45 cm, bredd 62 cm, höjd 98 cm.
Senare klädsel. Benen förstärkta. Enstaka lagningar. Krönets dekor med smärre retuscher.