Mahognyfanerad furu. Tolv svarvade ben på mässingsavslut och -trissor. Fyra iläggsskivor à 55 cm av vilka två ursprungliga i furu med senare ådringsmålning. Två iläggsskivor av senare tillverkning.
Bordets diameter 119 cm. Totallängd med samtliga iläggsskivor 339 cm. Höjd 78,5 cm.
Renoverat. Trög förlängningsmekanism, kompletterad med senare delar. Åldersrelaterat slitage, enstaka repor.