Tove Jansson

(Finland, 1914-2001)
Tove Jansson
(Finland, 1914-2001)

Tove Jansson, "Skillnadsbacken".

Sign. 1943. Olja på duk 54 x 65 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Tove Jansson, 100 år, 14.3.2014 - 7.9.2014, Konstmuseet Ateneum, Finlands Nationalgalleri, Helsingfors.

"Tove Jansson", Åbo Konstmuseum 4.2. - 4.4. 1993.

Amos Anderson, 1992.

Erik Kruskopf: Bildkonstnären Tove Jansson. Avbildad på sidan 249.

Åren under kriget var en produktiv period för konstnären Tove Jansson. Hon kan anses ha fått sitt genombrott som bildkonstnär under dessa år. Krigsåren var samtidigt en tung tid för Tove. Familjemedlemmar blev inkallade till militärtjänst, det rådde brist på material och en hotfull stämning var ständigt närvarande i det vardagliga livet. Konsten erbjöd en motvikt till verkligheten runtomkring och de politiska spänningarna. Bortsett från några undantag finns knappt några indikationer i konstnärens produktion som visar på närvaron av kriget. Enligt Erik Kruskopf gav Tove en idyllisk och rentav harmonisk bild av livet under de tunga åren i sin konst.

I verket ”Skillnadsbacken” från år 1943 syns krigstidens realiteter förstulet och skissartat främst i form av en ingång till ett bombskydd under jord som är placerad i mitten av målningen. Alvar Aalto fick första pris i en planeringstävling år 1941 för att rita ingången till bombskyddet. På grund av fortsättningskriget genomfördes aldrig Aaltos förslag, och den nya ingången blev klar först år 1951.

Krigets bekymmer märks nästan inte alls i folkvimlet i Skillnadsbacken. Stadsborna skyndar på med sina vardagssysslor, var och en åt sitt håll. En spårvagn, det karakteristiska elementet för Helsingforsområdet, har stannat till vid en plattform för att plocka upp passagerare som vill åka till Södra Helsingfors. Några gestalter som försöker skydda sig mot vinterns bitande kyla går på led längs kanten av Skillnadsgatan mot stadsdelen Ulrikasborg.

Största delen av Tove Janssons stadsteman placerar sig i utkanten av staden, Skillnadsbacken är däremot en av de mest centrala och anmärkningsvärda platserna i Helsingfors. Miljön vid Skillnaden i centrum av Helsingfors är kulturhistoriskt, arkitektoniskt och lägesmässigt betydande. Korsningen förenar två rutplaner i olika riktning samt Mannerheimvägen, Bulevarden och Södra Esplanaden med varandra. Skillnaden är den punkt från vilken avstånden till Finlands övriga städer räknas ut. Vid horisonten skymtar Johanneskyrkans torn, ett viktigt landmärke i huvudstadens silhuett. I målningens blickvinkel ligger Stockmanns varuhus.

En av de viktigaste historiska byggnaderna vid Skillnaden är Skillnadsgatan 19 som planerades av Theodor Höijer och färdigställdes år 1893. Byggnaden syns till vänster på Tove Janssons målning. Adressen har en särskild betydelse med tanke på verkets senare ägarhistorik. I denna palatsliknande byggnad låg agenturfirman Oy Hans Palsbo Ab på 1950–60-talet. Utti Palsbo, fru till företagets ägare Hans Palsbo, köpte verket ”Skillnadsbacken” till familjen på 1960-talet. Sedan dess har målningen ingått i familjens samling och varit med på flera museiutställningar, senast i konstmuseet Ateneum år 201

Konstnär

Utropspris
40 000 - 60 000 EUR