Bronserade dekorelement av pastellage. Spegelkrönet med skuren bladstav. Höjd 162 cm, bredd 97 cm. Spegelglas 96x73 cm. Bakstycket med del av pappersetiketten.
Renoverad. Enstaka, smärre dekorskador. Ojämnhet i krönets faneryta. Senare upphängningskrokar.