Tekanna med lock på gångjärn, sockerskål med lock och mjölkkanna. Motiv av flygande drakar bland moln. Hänklarna och pipen dekoreras av akantusblad, locken med drakhuvud.
Tekannans höjd 24 cm, sockerskålens bredd 15 cm, mjölkkannans höjd 10,5 cm. Sammanlagd vikt ca 1436 g.
Stämplade TAI och med kinesiska tecken: Beijing, Mount Tai, äkta silver.
Enstaka obetydliga bucklor och några fötter aningen böjda. Tekannans hänkel med smärre lagning. Sockerskålen med obetydligt hål/ tillverkningsdefekt i ett moln.