Invändigt förgyllda saltkar på tre fötter, diameter 6,5 cm, höjd 3 cm. Sammanlagd vikt 890 g. Hovleverantörsstämpel och Edvard Brandenburgs kontrollmästarstämpel.
Saltskedarnas längd 7,2 cm, stämplade FOF, Frans Oscar Fagerström. Sammanlagd vikt 110 g.
Åldersrelaterat slitage. Saltkaren med enstaka smärre bristningar och enstaka smärre lagningar.