Bricka med gallerkant och graverad dekor med parställda lejon och bladornament. Längd 60 cm, bredd 36,4 cm. Vikt ca 1980 g.
Stämplad Petman, 84, med S:t Petersburgs stadsstämpel och Alexander Jashikovs kontrollmästarstämpel, åldermannaranka.
Repor.
Ur L. Bäcksbackas bok "St. Petersburgs Juvelerare och Guld- och Silversmeder 1714-1870", Konstsalongens förlag, Helsingfors 1951, s. 131:
"Henrik Petman 1805-1818 (-) Född i Pernå. Son av Samuel Petman. Lärde hos Henrik Petman i Wiborg, utskriven 1790, 3 juni som gesäll. Mästare i St. Petersburg 1805, silverarbetare och och ämbetsbroder i det utländska skrået. Arbetade för hovkontoret. Död 1818. Arbeten: 1811 brickskiva för kejserliga lustjakten, 1811 oval brickskiva för Vinterpalatset, 1814 kaffekanna, Anitskovska palatset...."