Diameter 28 mm.
Total vikt 7,9 g.
Obetydligt ytslitage.
Inspirerad av fornnordiska spännbucklor och danska V. Christesens arkeologiska smycken. Spännbucklan var ett vanligt motiv i Otto Roland Mellins produktion av smycken inspirerade av arkeologiska fynd. Dessa var alltid dekorerade med filigran och granuler och ibland även med en pärla i mitten.
Källa Ulla Tillander-Godenhielm, "Guldsmedsmästarna Roland & Otto Rolande Mellin, 1991, s. 47-50.