Hans Olsen, Soffa, för Juul Kristensen, Danmark 1950-talets slut.
Teakstomme, rygg i flätad rotting. Läderklädda plymåer. Längd 183 cm, sitthöjd ca 35 cm, totalhöjd 69 cm.
Plakettmärkt "Danish Furnituremakers control".
Plymåer med slitage och fläckar. Sitsen med skadade resårer. Senare rotting.