Kan inte nå servern

Timo Sarpaneva

(Finland, 1926-2006)
Timo Sarpaneva
(Finland, 1926-2006)

Timo Sarpaneva, skulptur, "Black bird", signeerattu Timo Sarpaneva 1997. Notsjö glasbruk.

Flerfärgat glas. Längd 27 cm. Höjd 15 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Timo Sarpanevas familj.

Övrig information

År 1996 hyrde Timo Sarpaneva en hytta från glasbruket Notsjö. Han ville arbeta som frilanskonstnär tillsammans med sina betrodda glasblåsare Heikki Punkari och Reijo Salonen. Sarpaneva använde sig av ångblåsningsmetoden som han hade utvecklat på Iittala som ung konstnär. Arbetet ägde rum på helgerna när den dagliga produktionen vid Notsjö var nere.

Eftersom ångblåsningsmetoden var något okänt för Punkari och Salonen, lovade Matti Rautanen, den pensionerade mästaren handleda arbetet.

Sarpaneva började arbeta med sitt välkända tema "Sovande fågel", som han formgav variationer av redan år 1957. Nu ville han få ett nytt uttryck för verken - en riklig glasmassa och en "kraftigare gestalt". Så skapades "Black bird" glasskulpturer, vars djupa färgvärld och glasets magiska optik skapar en glöd av ädelstenar.
Marjatta Sarpaneva

Formgivare

Den världsberömde finländske konstnären och formgivaren Timo Sarpaneva föddes i Helsingfors 1926 och avled i samma stad 2006. Sarpaneva arbetade huvudsakligen med glas, men också med andra material såsom trä, metall, textil och porslin. Från och med 1950 var han knuten till Iittala, där han 1966 formgav ljusstaken "Festivo", vilken idag finns i vart och vartannat hem. Sarpaneva räknas i dag till Finlands mest inflytelserika konstnär under 1900-talet.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
3 500
E
U
R
39 445
S
E
K
3 690
USD
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (13 bud)
5
25 apr 2021 17:03
3 500 EUR
4
24 apr 2021 8:20
3 400 EUR
3
22 apr 2021 13:31
3 300 EUR
2
11 apr 2021 22:20
3 200 EUR
3
A
11 apr 2021 22:11
3 100 EUR
2
11 apr 2021 22:11
3 000 EUR
3
A
11 apr 2021 22:11
2 900 EUR
2
11 apr 2021 22:11
2 800 EUR
3
11 apr 2021 18:37
2 700 EUR
2
11 apr 2021 15:50
2 600 EUR
3
11 apr 2021 0:40
2 500 EUR
2
10 apr 2021 12:33
550 EUR
1
9 apr 2021 23:21
500 EUR
Alla tider är i CET
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice