Severin Hansen, skrivbord, modell 36, för Haslev Møbelfabrik, Danmark 1900-talets mitt.
Fyra lådor i sargen. Avsmalnande ben. Bär tillverkarens etikett. Längd 143, bredd 75, höjd 72 cm Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Tröga lådor. Märken. Helhetsintrycket är gott.