Alfred William Finch

(Belgien/Finland, 1854-1930)
Alfred William Finch
(Belgien/Finland, 1854-1930)

Alfred William Finch, vas, Iris Finland omkring år 1900.

Borgå-motiv.
Rödlera med sgraffito-dekoration. Signerad A.W.F. Iris Finland. Höjd 15 cm. Diameter 18 cm.

Åldersrelaterat slitage. Glasyrmistor.

Klubbat pris
1 077
12 138
1 135
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Budhistorik (16 bud)
25 apr 2021 16:14
1 077 EUR
25 apr 2021 16:14
1 027 EUR
25 apr 2021 16:10
960 EUR
25 apr 2021 16:10
940 EUR
25 apr 2021 15:33
920 EUR
25 apr 2021 15:33
900 EUR
25 apr 2021 15:30
870 EUR
25 apr 2021 15:30
850 EUR
24 apr 2021 11:04
820 EUR
24 apr 2021 11:04
800 EUR
11 apr 2021 13:22
797 EUR
11 apr 2021 13:22
777 EUR
10 apr 2021 19:01
720 EUR
10 apr 2021 19:01
700 EUR
10 apr 2021 18:05
600 EUR
10 apr 2021 7:28
30 EUR
Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977