Hårgarnsmatta troligen Greta Skogster-Lehtinen, Aaltonens Mattväveri, Kiikka, Finland 1930-tal. Ca 350x250 cm.
Åldersrelaterat slitage. Fläckar.
Jämför till originalritningar som är illustrerade i boken "Tekstiilitaiteilija Greta Skogster-Lehtinen. Sida 215.