Blad i silver och i förgyllt silver. Roterande träd, graverade motiv ur Hayao Miyazakis film "Laputa – slottet i himlen" (1986), Studio Ghibli Co Ltd. Speldosan spelar filmens signaturmelodi "Kimi o Nosete/ Carrying You", som komponerats av Joe Hisaishi.
Mekanismen i metall märkt Yongsheng.
Höjd 16,5 cm, dosans bredd 7,6 cm, djup 5,7 cm.
Totalvikt ca 507 g.
Obetydligt slitage.
Fungerar vid katalogisering, Bukowskis garanterar ej framtida funktion.