Svartmålad formpressad björkplywood och lackad massiv björk. Omvändbar sits varpå lutningen kan ändras. Bär tillverkarens stämpel och stämplad "Patentti haettu" (Patentansökan gjord). Bredd 52 cm. Sitthöjd 38 cm. Total höjd 70-85 cm.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Renoverad.