Carl Gustaf Hiort af Ornäs, bokhylla, HMN Huonekalu Mikko Nupponen, 1900-talets mitt.
Ek- samt teakfaner. Upptill hyllsystem och draglådor. Nertill skåp med skjutdörrar och bakomliggande hyllplan. Bär tillverkarens stämpel. Längd 300 cm. Djup 22-42 cm. Total höjd 240 cm. Hyllsystemet kan modifieras efter behov.
Åldersrelaterat slitage. Fläckar. Repor. Hyllhållare saknas. Spikhål.