Johannes Andersen, soffgrupp, 3 delar, "Capri", Trensum Möbelfabrik, 1960/70-tal.
Stoppad klädsel, metallbenställ. Soffa, längd 250 cm. Sitthöjd 42 cm. Total höjd 74 cm.
Fåtölj, bredd 90 cm. Sitthöjd 42 cm. Total höjd 74 cm.
Ställvis omfattande slitage. Fläckar. Senare klädsel. Lös klädsel. Anlöpningar på metallbenen. Torkade stoppningar.