Carl Gustaf Hiort af Ornäs, soffa, "Pajatso" för Puunveisto Oy - Träsnideri Ab, 1950-tal.
Lösa plymåer i tygklädsel med knappar. Stommen i lackad furu. Bär tillverkarens stämpel. Längd 190 cm. Sitthöjd 40 cm. Total höjd 66 cm.
Åldersrelaterat slitage. Renoverad. Smärre fläckar.