Carl Gustaf Hiort af Ornäs, bokhylla,"Välipala" för HMN Huonekalu Mikko Nupponen 1950-tal.
Teakfanerat plan på två hurtsar och triangelformat benställ. Vita hyllplan med fack. Hyllan består av modifierbara hyllsystem. Längd 335 cm. Bredd 48 cm. Höjd 220 cm.
Ställvis omfattande slitage och skador. Hyllorna senare målade. Ställvis solblekt. Transporteras nedmonterad.