Olavi Hänninen, skrivbord "Paletti" för HMN Huonekalu Mikko Nupponen, Lahtis, 1960-tal.
Teak. Hurts med 6 draglådor. Svart skrivunderlag i läder. Längd 150 cm (total längd 165 cm). Djup 70 cm, höjd 71 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage och märken. Fläckar och märken på skrivunderlaget.