Teburkar på snäckformade fötter, ciselerad och driven dekor, lock med smultronknopp. Burkarna i två olika storlekar, den störstas bredd 10,5 cm, djup 9,5 cm, höjd 13 cm, paret något mindre. Sammanlagd vikt ca 783 g.
Läderklätt schatull med snedställda hörn och claw and ball fötter. Lock på gångjärn, skölden på lockets framsida bär gravering "1751-1859". Insidan klädd och formskuren för burkarna. Bredd 31 cm, djup 23 cm, höjd 17 cm.
Skador på insidan av burkarna. Enstaka smärre bristningar och lagningar. Ett lock med senare mutter. Schatullet med kraftigt åldersrelaterat slitage. Nyckel saknas.