Godronnerad, urnformad samovar på kvadratisk fotplatta med fyra fötter. Hänklar och knoppar med benisolering, tidigare fågelformad kran.
Höjd ca 44 cm, bredd 32 cm inkl hänklar. Brickans längd 48,5 cm. Sammanlagd vikt 6900 g.
Brickan, skorstenen, locken och foten bär stämpel SK 900. Övriga delar ostämplat silver.
Kannans ställ och del av skorstenens skaft saknas. Senare skruvar i hänklarna. Två bucklor. Fotplattan något skev.