Eliel Saarinen, utebelysning, för Statens Järnvägar, Finland 1920-tal.
Stommen i koppar. En ljuspunkt. Mått 26x26 xm. Höjd 68cm.
Åldersrelaterat slitage och skador. Senare akrylskivor. Senare elektrifiering. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis. Ej funktionstestad. Benställningarna saknas.
Varit i bruk på Helsingfors järnvägsstation mellan 1922 och 1959.