Rut Bryk

(Finland, 1916-1999)
Rut Bryk
(Finland, 1916-1999)

RUT BRYK, relief, stengods signerad BRYK.

Geometriskt motiv. Delvis glaserad. 17x17 cm.

Åldersrelaterat slitage och märken.

Formgivare

Rut Bryk var en framstående finländsk keramiker och bildkonstnär, född 1916 i Stockholm. Hon anses vara en betydande gestalt inom Finlands moderna konstindustri och var långvarigt knuten till porslinsfabriken Arabia.

Bryk studerade vid Konstindustriella läroverket, och inledde sin karriär som grafiker och illustratör. I slutet av 1930-talet började hon utforska vävtekniker genom att tillverka färgstarka gobelänger av trasor. Vid sidan av dem var det de handtryckta tygerna med pittoreska växt- och människomotiv i linoleumsnitt som fängslade publiken på konstindustriutställningarna. Så småningom fick Bryk upp ögonen för keramikens möjligheter och anställdes vid porslinfabriken Arabia. I hennes tidiga produktion finns figurativa avbildningar av människor och djur, utförda i glasyrmålning och skrapning på fajans; en teknik hon lärt sig av formgivaren Birger Kaipiainen.

Rut Bryks konstnärskap blev särskilt utmärkande när hon började utforska reliefer. Hennes abstrakta, skulpturliknande väggreliefer i keramik, uppbyggda av tusentals små kakeldelar, göts i fabriken efter Bryks modeller och utgjorde material för hennes avancerade arbeten på 1970- och 1980-talet. Reliefernas ljus och skuggor skapar en känsla av något immateriellt eller tredimensionellt i ständig rörelse, ofta med berättelser från barndomen eller naturupplevelser som löper som en röd tråd genom Bryks verk.

År 1994 blev Bryk hedersdoktor vid Helsingfors Universitet. Hennes verk finns representerade på ett flertal museer både i Finland och utomlands.

Klubbat pris
1 600
17 792
1 688
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Budhistorik (22 bud)
25 okt 2020 14:12
1 600 EUR
25 okt 2020 14:11
1 550 EUR
25 okt 2020 14:10
1 500 EUR
25 okt 2020 14:10
1 450 EUR
25 okt 2020 14:10
1 400 EUR
25 okt 2020 14:09
1 350 EUR
25 okt 2020 14:09
1 300 EUR
25 okt 2020 14:09
1 300 EUR
25 okt 2020 14:08
1 250 EUR
25 okt 2020 14:07
1 200 EUR
25 okt 2020 14:04
1 150 EUR
25 okt 2020 7:05
1 100 EUR
25 okt 2020 6:16
1 050 EUR
25 okt 2020 6:16
1 000 EUR
11 okt 2020 20:13
920 EUR
11 okt 2020 20:13
900 EUR
11 okt 2020 15:26
870 EUR
11 okt 2020 15:26
850 EUR
10 okt 2020 22:52
820 EUR
10 okt 2020 22:52
800 EUR
10 okt 2020 11:04
700 EUR
9 okt 2020 19:49
30 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977