Carl Gustaf Hiort af Ornäs, hylla,"Välipala" för HMN Huonekalu Mikko Nupponen 1950-tal.
Tre teak-fanerade plan, tre svart målade triangelformade benställ och två tidningshyllor. Vita hyllplan och fack. Bär tillverkarens stämpel. Hyllan består av modifierbara hyllsystem. 3 st, teak hyllplan. Mått 80x48 cm, 155x48 cm, 155x36 cm. 2 st, vita hyllplan, längd 150 cm. 2 st tidningsställ, längd 60 cm.
Ställvis slitage. Fläckar. Repor. Transporteras nedmonterad.