ALFRED WILLIAM FINCH, serveringsskål med lock, Iris Finland omkring 1900.
Rödlera med sgraffito dekoration. Signerad A.W.F. IRIS Finland. Bär även La Maison Moderne stämpel. Total höjd 15,5 cm. Bredd 22 cm.
Åldersrelaterat slitage och skador. Glasyrmistor. Sprickor. Lock och skål med nyansskillnad, ej ihophörande.