ALFRED WILLIAM FINCH, kaffekanna, Iris, Finland omkring 1900.
Rödlera med sgraffito dekoration. Stämplad i godset A.W.F. och ABI. Total höjd 19,5 cm. Bredd 20 cm.
Åldersrelaterat slitage. Skada på lockets insida. Kannan med reparerad spricka. Glasyrmistor.