Carin Bryggman, skåp och sängbord, ett par, "ST möbler" för S. Toivanens Snickerifabrik, Åbo 1950-tal.
Vitmålade stommar med mahogny dörrar och lådfronter.
Skåp, längd 90 cm, djup 43 cm, höjd 71 cm.
Sängbord, bredd 46 cm, djup 42 cm, höjd 53,5 cm.
Åldersrelaterat slitage. Ommålade stommar.