ILMARI LAPPALAINEN, FÅTÖLJER, ett par med FOTPALLAR, "Pulkka", Asko, Finland.
Stomme i aluminium, brun läderklädsel med dragked, löstagbar nackkudde. Reglerbar lutning. Etikettmärkt Asko Export. Bredd 76 cm, armlänens höjd 42,5 cm. Fotpallen 50x55 cm, höjd 35 cm.
Ställvis omfattande slitage och ytskador. Nackkuddens gummiband töjda.