Carl Gustaf Hiort af Ornäs, soffa, "Studio", Hiort Tuote, Puunveisto Oy - Träsnideri Ab 1900-talets mitt.
Trästomme med flätade läderband. Plymåer med brun manchestersammet. Bär tillverkaren stämpel. Längd 180 cm. Total höjd 75 cm.
Åldersrelaterat slitage. Repor. Skador på läderbanden.