AARNE ERVI, talmansklubba, Westerback 1960-tal.
Trä samt koppar. Graverat på finska: Understödsstiftelsen för landsförsvaret och Finlands samhällsskydd (fri översättning). Paavo Lammetmaa och Kauko Leiponen. Längd 23 cm.
Åldersrelaterat slitage. Anlupen. Originallådan med skador.