Tudelat skåp. Konturerat krön med otydlig datering. Dubbla glasade dörrar med bakomliggande hyllinredning. Undertill tre draglådor och skåp. Bredd 171 cm. Djup 61 cm. Höjd 218 cm.
Ställvis omfattande slitage och skador. Övre delen senare renoverad och målad. Senare hyllplan och glas. Krön saknar dekoration.
August Fredrik Soldan.