NILS WASASTJERNA, enligt given uppgift, MÖBLEMANG, 9 delar, 1920-tal.
Fast stoppad klädsel, raka ben, armlän med avslutande S-voluter i form av palmettblad. Bordet dekoreras med hermelinmotiv och skulpturerade delfiner.
Soffa, längd 180 cm, sitthöjd 45 cm, totalhöjd 93 cm.
1. Fåtöljer, 2 par, bredd 63 cm, sitthöjd 45, totalhöjd 92 cm.
2. Fåtöljer, ett par, bredd 62 cm. sitthöjd 45 cm, totalhöjd 80 cm.
3. Fåtölj, bredd 58 cm, sitthöjd 45 cm, totalhöjd 77 cm.
Bord, diameter 100 cm, höjd 73 cm.
Åldersrelaterat slitage. Sliten förgyllning. Dekordel saknas. Senare klädsel.
Beställningsarbete för direktör, kommerseråd Eliel Sandbacka, Gamla Karleby.