WERNER WEST, skänk, Oy Stockmann Ab, Kervo Snickerifabrik 1920-talets mitt.
Ek. Tre draglådor samt skåp med bakomliggande hyllinredning. Längd 158 cm. Djup 56 cm. Höjd 101 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage.
Bild: Industrikonstförbundet Ornamo r.f:s tidskrift 6/1925 sidan 118.