GUNNEL NYMAN, fåtöljer, ett par, Oy Boman Ab 1930-talets slut.
Fast stoppad klädsel, stoppning med knappar. Lackade ben. Bredd 74 cm, sitthöjd 40 cm, total höjd 78 cm.
Åldersrelaterat slitage. Senare klädsel.
Verkställande direktör Lars Lindblom, Finland-Sydamerika Linjen.
Oy Boman Ab ordnade en utställning i Åbo Konstmuseum i september 1938 där motsvarande soffgrupp visades. På utställningen presenterades verk av Gunnel Nyman, Carl-Johan Boman Lisa Johansson och Dora Jung samt Taito Oy:s armaturer. Även intarsiaarbeten till Finland–Sydamerika Linjens kommande fartyg visades upp.