GUNILLA JUNG, golvlampa modell 2030, Orno 1930-tal.
Tygskärm med underliggande kupa i opalglas. Skaftet med tvinnad rotting. Höjd 173 cm. Skärmens diameter 45 cm.
Åldersrelaterat slitage och märken. Intryckningsskada. Kantskada på glaskupan. Senare tygskärm av Stockmann. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.