CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, TV-bord, för HMN Huonekalu Mikko Nupponen 1900-talets mitt.
Mahognyfaner. Skivan uppburen av tre svartmålade, triangelformade benställ. Längd 196 cm. Bredd 48 cm. Höjd 39 cm.
Ytan renoverad. Undersidan med åldersrelaterat slitage och märken.
"Hiort af Ornäs, Master of Form", Anna-Kaisa Huusko & Johannes Wilenius.