CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, 2 par fåtöljer "Rialto", Puunveisto Oy - Träsnideri Ab, 1900-talets mitt
Mahognystomme, läderklädda armlän, plymåer. Bär tillverkarens stämplar. Bredd 65 cm. Sitthöjd 39 cm. Total höjd 70 cm.
Åldersrelaterat slitage. Repor. Märken på lädret. Senare plymåer.