Dekor av blommor och bladverk, graverad kartusch i midjan. Lock på gångjärn, volutformad hänkel.
Stämplad I:E i botten och på hänkeln för John Edwards II eller möjligen dennes son.
Höjd 23 cm, inkl tumgrepp. Vikt 1417 g.
Senare förgyllning. Senare gravyr "Pro Virtute" med monogram. Ristningar och spår av etiketter i bottnen.
Arthur G. Grimwade "London Goldsmiths 1697-1837, Their marks & lives", Faber and Faber, London, 1976. S. 98 och 501.