ARVID LILJELUND, HEMLIGHETSFULL DAM.
Sign. Olja på pannå 33x23,5 cm.
Åldersrelaterat slitage. Krackelyr.
Achates Thuneberg, apotekare vid Viborgs Första Apotek och grundare av Finlands första träsliperi, Kinteri träsliperi (1859). Genom arv i direkt nedstigande led till nuvarande ägare.