MAT- OCH KAFFESERVIS, 77 delar, porslin, Meissen, "Indische malerei", 1900-talets andra hälft.
Dekor i rosa och guld.
12 djupa tallrikar, diameter 24,5 cm
12 flata tallrikar, diameter 25 cm
12 förrättstallrikar, diameter 22 cm
18 assietter, diameter 17 cm
1 kaffekanna
6 st koppar med fat
1 sockerskål och gräddsnipa
1 pralinskål på fot, höjd 15,5 cm
1 vas, höjd 14,5 cm
1 par vaser, höjd 10,5 cm
1 par vaser, höjd 12 cm
1 askfat
1 djup karott med lock, diameter 27,5 cm
1 soppskål med lock, längd 35,5 cm
1 såsskål
1 uppläggningsfat, längd 36 cm
1 uppläggningsfat, diameter 32 cm
1 uppläggningsskål, diameter 25,5 cm
1 uppläggningsskål, diameter ca 24 cm
Nagg på fotring och rosendekor. Smärre bruksslitage.
Meissen är en tysk keramikfabrik som härstammar från staden Meissen, nära Dresden. Meissen är Europas äldsta porslinsmanufaktur och grundades 1710 av August II I Sverige grundades Rörstrand kring samma tid, år 1726. Meissen tillverkar figuriner, matserviser och smycken i en mängd olika stilar som vittnar om deras långa tradition. Den karakteristiska märkningen med två korslagda svärd har funnits med i olika utformning sedan 1700-talet.